قوانين عربي

تحقیق متشکل از 13 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت بخشی از محتوا :: کلمه ادغام در لغت به معني «ادخال _ داخل نمودن» مي باشد و در تجويد، عبارتست از «قوانين عربي|31019887|arshad100|تحقيق قوانين عربي
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان قوانين عربي هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تحقیق
متشکل از 13 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::
کلمه ادغام در لغت به معني «ادخال _ داخل نمودن» مي باشد و در تجويد، عبارتست از «حذف يک حرف ساکن و مشدّد نمودن حرف بعدي».
به سخن ساده تر اينکه حرف اول در داخل حرف دوم ناپديد و موجب فشرده شدن (تشديد) حرف دوم شده است. مانند مِنْ مَا که بايد نون ساکنه را حذف و به جاي آن ميم مَا را مشدد کنيم، به اين عمل ادغام مي گويند (مِمَّا). پس هميشه ادغام موجب مشدد شدن حرف مي شود.
حرف حذف شده را مُدغَمْ و حرف بعدي را مُدغَمٌ فِيهِ مي گويند. در مثال وَجَدْتُمْ که دال در تاء ادغام مي شود، حرف دال را مدغم و حرف تاء را مدغم فيه گويند.

فايده ادغام فايده ادغام، سهولت در کلام است يعني اگر قرار باشد حرفي يکبار تلفظ و بلافاصله همان حرف يا حرفي همجنس آن تکرار شود، اين حالت براي دستگاه تکلم ثقيل و سنگين خواهد بود. لذا با بهره گيري از قواعد ادغام، اين سنگيني در کلام رفع مي شود.

رابطه دو حرف با يکديگر همچنان که ذکر شد، معمولاً ادغام زماني پيش مي آيد که دو حرف (مدغم و مدغم فيه) از نظر تلفظ يکسان و يا نزديک به هم باشند (يعني ارتباطي از لحاظ مخرج و صفات با يکديگر داشته باشند).