دانلود تحقیق درباره كليات استان گلستان

تعداد صفحات:42 نوع فایل: word (قابل ویرایش) لینک دانلود پایین صفحه موقعيت جغرافيايي كليات استان گلستان استان گلستان در محدوده مختصات جغرافيايي 5600-5400 طول خاودانلود تحقیق درباره كليات استان گلستان |954008|arshad100|دانلود تحقیق,کلیات استان گلستان,موقعیت جغرافیایی گلستان
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود تحقیق درباره كليات استان گلستان هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تعداد صفحات:42

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

موقعيت جغرافيايي كليات استان گلستان

استان گلستان در محدوده مختصات جغرافيايي 5600-5400 طول خاوري و 3630-3815 عرض شمالي و در بين استان‌هاي مازندران، سمان و خراسان قرار دارد.

استان گلستان در شمال و شمال شرق كشور بين طول‌هاي جغرافيايي َ51 ْ53 تا َ56 ْ19 شرقي و عرض‌هاي 30َ ْ36 تا َ08 ْ38 شمالي قرار دارد. مساحت اين استان 20893 كليومتر مربع بوده و مركز آن شهر گرگان با ارتفاع 13 متر از سطح دريا مي‌باشد.

جايگاه ويژه زمين‌شناسي

از ديدگاه زمين‌شناسي، ساختمان اين استان در دو پهنه زمين‌ساختي متفاوت قرار گرفته است. بخش شمال استان، پاره‌اي از صفحه توران و بخش جنوبي جزئي از ايران است و روزگاري بين اين دو صفحه اقيانوسي به نام پالئوتتيس وجود داشته است.

تاثير تابش آفتاب بر حرارت داخلي ساختمان

در اينجا با مشخص شدن تاثير تابش آفتاب در سطوح مختلف مي‌توان تاثير اين تابش را بر فضاي داخلي ساختمان نيز مورد بررسي قرار داد. بدين‌منظور ابتدا به توضيح انواع تبادل حرارتي پرداخته نحوه‌ي انتقال حرارت خورشيد از طريق ديوارها، سقف و پنجره‌هاي ساختمان به فضاي داخلي آن را مورد بررسي قرار مي‌دهيم، سپس به نحوه عملكرد اجزاي مختلف ساختمان مي‌پردازيم.

تابش آفتاب بر پنجره

تابش آفتاب بر پنجره‌هاي ساختمان تاثير زيادي در تغيير هواي داخلي آن دارد، بويژه زماني كه آفتاب به‌طور مستقيم به داخل بتابد، تاثير حرارتي پنجره بسيار بيشتر از ديوارهاست و فضاي داخلي بلافاصله پس از دريافت پرتو مستقيم آفتاب گرم مي‌شود. اگر ساختمان از مصالح ساختماني سبك ساخته شده باشد، اين افزايش گرما بيشتر محسوس خواهد بود. يكي از ويژگي‌هاي معماري مدرن، استفاده‌ي زياد از سطوح شيشه‌اي در ساختمان است.

جهت و زاويه تابش پرتوهاي خورشيد

اين زاويه، زاويه‌اي است كه بين صفحه‌اي از خط استوا مي‌گذرد و خطي كه مركز زمين و خورشيد را به هم متصل مي‌كند، ايجاد مي‌شود و در طول سال از 5/23 درجه به طرف بالاي صفحه‌ي استوا تا 5/23 درجه بطرف پايين صفحه استوا يعني 47 درجه تغيير مي‌كند.

عرصه:

تعدادي از فضاها و عملكردهاي سازگار را كه با هم وابستگي دارند و در بخش مشخصي از نقشه طرح مكان‌يابي مي‌شود، عرصه مي‌گويند.

عرصه‌هاي مختلف در خانه مسكوني

 • عرصه زندگي خانوادگي شامل (نشيمن خانوادگي، آشپزخانه) كه امكان دور هم بودن و تجربه‌ي زندگي گرم خانوادگي را فراهم مي‌آورند.
 • عرصه زندگي خصوصي شامل (اتاق خواب، حمام) كه شرايط لازم براي زندگي شخصي افراد خانواده را فراهم مي‌كند.
 • عرصه پذيرايي و مراسم شامل (اتاق نهارخوري و فضاي ورودي) كه براي برقراري ارتباط با دوستان و همسايگان و ايجاد رابطه عاطفي با افراد خانواده مي‌باشد.
 • عرصه خدمات شامل (پاركينگ، انباري) كه تسهيلات لازم را در اختيار افراد خانواده قرار مي‌دهد و امكان آسايش را براي آنها فراهم مي‌آورد.
 • عرصه فضاهاي باز و حياط كه امكان زندگي در فضاهاي باز و ارتباط با طبيعت را براي افراد خانواده تامين مي‌كند.
 • تابش آفتاب

  بطور كلي تابيش آفتاب با ساطع شدن پنج نوع اشعه، يك ساختمان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين پنج نوع اشعه به ترتيب اهميت عبارتند از:

 • اشعه مستقيم با طول موج كوتاه
 • اشعه پراكنده شده از آسمان با طول موج كوتاه
 • اشعه منعكس شده از سطوح اطراف با طول موج كوتاه
 • اشعه ساطع شده از زمين و اجسام گرم شده با طول موج بلند (بازتاب حرارتي)
 • اشعه ساطع شده از ساختمان به آسمان با طول موج بلند (بازتاب حرارتي)
 • تابش آفتاب و تاثير آن بر ساختمان و محيط اطراف

  نور خورشيد هميشه براي ايجاد روشنايي طبيعي در يك ساختمان مورد نياز است، اما از آنجا كه اين نور سرانجام به حرارت تبديل مي‌شود، بايد ميزان تابش مورد نياز براي هر ساختمان با توجه به نوع آن ساختمان و شرايط اقليمي محل آن تعيين گردد.